Zanzibar’da Balayı – Hakuna Matata

Zanzibar deniz, hint okyanuu

Bu seferki farklı amaçlı bir gezi. Normalde sırt çantamızı alıp yollara düşmekten ve şehrin ara sokaklarını keşfetmekten hoşlanırız. Ancak bu sefer evliliğimizi kutlamak ve bizi kötü haberleriyle ve koşturmacayla yoran 2016 senesinin yorgunluğunu atmak üzere bedenimizi ve kafamızı dinlendireceğimiz rüya gibi geçen Zanzibar balayı tatilini sizlerle paylaşacağız.

Yazıya başlarken adada en çok duyacağınız kelime olan “Hakuna Matata” deyiminden başlayalım. Çocukluğumuzun Aslan Kral filminde geçen bir bölümde aslında bu deyimin felsefesi ve anlamı çok güzel bir şekilde anlatılmış.

it means no worries
for the rest of your days
it’s a problem free philosophy
hakuna matata

Aslında hayatımızın mottosu haline getirmemiz olan bu deyim Zanzibar’da peşimizi bırakmadı. Çünkü ada halkından sürekli bu kelimeyi duymak mümkün, belki de bu kadar yokluğa rağmen mutlu olmayı bu felsefe sayesinde başarıyorlardır kim bilir.

Neden Zanzibar?

Zanzibar deniz, hint okyanuu

Kış aylarında balayı yapacağımızdan dolayı bol güneşli ve doya doya denize gireceğimiz bir yer aradık. Yazı bekleyip ülkemizin güzel Ege ve Akdeniz kıyılarında da yapmak isterdik ancak Balayı bu! Hayata bir kez geliyoruz deyip çıtayı biraz yükselttik.

Burayı seçmemizin başlıca nedeni etraftan duyduğumuz anılar ve internette gördüğümüz fotoğraflar. Zanzibar adını Queen solisti Freddie Mercury’nin memleketi olduğu için biliyorduk. Aslında hakkında tek bildiğimiz şey de bu ve etrafımızda da balayı için burayı tercih etmiş olan kimse yok. Belki bize çekici gelen başka bir nokta da Bali, Maldivler gibi klasikleşmiş balayı mekanlarından farklı bir yere gitmiş olmak da olabilir 🙂

Son olarak da balayına gidiyoruz tamam beyaz kumlarda yuvarlanacağız ama yollarda aktarmalarda heba olmayalım diye düşünürken THY’nin İstanbul’dan Zanzibara 12 Aralık 2016 itibariyle direkt seferlerini başlattığını öğrendik.

Zanzibar’a Hazırlık

Adaya seyahat etme planı yapacaklar mutlaka yağmur sezonlarını kontrol etmeli. Adada uzun yağmurlar ve kısa yağmurlar olarak iki dönem bulunuyor. Uzun yağmurlarda gitmenizi tavsiye etmem çünkü adı üstünde yağmurlar uzun ve yoğun oluyor. Biz Aralık ayının ortalarında gittik ve bir sabah haricinde hiç yağmura yakalanmadık. Kasımda başlayıp Aralık ayının ilk haftalarına kadar süren Kısa yağmur döneminde yağmur genelde 1-2 saatliğine yağıyor diye okuduk. Zanzibar tatili için en güzel zaman yüksek sezon olarak değerlendirdikleri Aralık-Mart ve Temmuz-Ekim arası.

zanzibar hava

Zanzibar’da ortalama sıcaklıklar ve yağış miktarları

Zanzibar’da otel seçimi yaparken mutlaka önceden yapılan yorumlara dikkat edin, çünkü adanın her sahili fotoğraflarda gözüktüğü kadar güzel olmayabilir. Buna ek olarak gelgitten daha az etkilenen bir bölge seçmekte fayda var. Biz gelgitten en az etkilenen bölge olduğunu önceden araştırdığımız Nungwi bölgesinde kalmaya karar verdik.  Gitmeden gel giti çok ciddiye almamıştık ancak en az etkilenen sahillerde olmamıza rağmen Hint Okyanusu’nun belli saatlerde otelimizin dibine gelip belli saatlerde metrelerce uzaklaşmasını hayret ederek izledik. Zanzibar’da balayı için çok güzel oteller bulunuyor ve birçok otel balayı çiftlerine ekstra güzellikler yapıyor bu nedenle balayı için gidenler evlilik cüzdanını unutmasın 🙂

Sarı Humma Aşısı ve Sıtma İlacı

Afrika’ya seyahatlerde önemli bir nokta olan sağlık konularına gelelim, Sıtma ve Sarı Humma’dan ciddi anlamda etkilenen bir bölge olmadığı ve genelde eli yüzü düzgün otellerde ilaçlama yapıldığı için hastalık riski çok fazla yok. Biz yola çıkmadan önce T.C Sağlık Bakanlığı Seyahat Sağlığı Birimi’ni 444 77 34 numaralı telefondan aradık. Telefondaki bayan Zanzibar için Sarı Humma aşısı gerekebileceğini söyledi ve bizi  Karaköy’deki Seyahat sağlığı merkezine yönlendirdi. Doktor bize sıtma için ilaç verdi ancak Sarı Humma tehlikesi olmadığı için aşıyı önermedi biz de gereksiz yere aşı yaptırmak istemedik. Eğer aşı yaptırırsanız seyahatinizden 10 gün önce yaptırmanız gerekiyor, sizi ömür boyu sarı hummadan koruyacak aşıyı yaptırdıktan sonra aşı karnesi veriliyor ve bunu pasaportunuz ile birlikte taşımanız gerekiyor. Zanzibar’a girişte Sarı Humma hastalığı gözlenen bölgelerden gelmediğiniz sürece aşı karnesini sorulmuyor. En azından bizim uçağımızdan inen kimseye sorulduğunu görmedim ve trip advisor’da okuduğuma göre böyle bir yasal gereklilik yok. Değişiklik olma ihtimaline karşın mutlaka Sağlık Bakanlığı Seyahat Sağlığı Birimi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Zanzibar gezimizde bolca duyduğumuz Swahili dilindeki kelimeleri ve anlamlarını gitmeden bilmekte fayda var.
Jambo – Merhaba
Asante – Thank You
Karibu- Rica Ederim/ Hoş geldiniz
Hakuna Matata – Problem yok, Takma kafana . Hakuna matata adada en çok duyacağınız ve göreceğiniz kelime olabilir.

Zanzibar’a Nasıl Gidilir?

Biz THY’nin İstanbul-Zanzibar direkt seferi için Aralık 2016 tarihli uçak bileti kişi başı gidiş dönüş 1900 TL ödedik. Ben de biletimi biriktirdiğim millerle aldım gidiş dönüş için 28000 mil ve ek olarak 600 küsür tl vergi ödeyerek iki bileti 2500’tl’ye mal etmiş olduk. THY millerini harcamak için Zanzibar oldukça avantajlı, az mille oldukça pahalı bileti almanız mümkün. Ocak 2017 fiyatlarını şimdi kontrol ettiğimde bu rakamların oldukça arttığını gördüm.
Diğer alternatifler Dubai veya Doha aktarmalı FlyDubai ve Qatar havayollarına ait uçuşlar olabilir. Eğer öncesinde Tanzanya’nın başkenti Dar es selam ‘ı gezmek isterseniz buradan feribot ve pırpır uçaklarla adaya ulaşabilirsiniz.

THY istanbul-zanzibar uçak

THY İlk Zanzibar seferinin kutlamalarıa

12 Aralık 2016’da  THY’nin ilk Zanzibar seferi bizim için kutlamalarla dolu bir yolculuk oldu. İstanbul’dan kalktıktan sonra Klimanjaro’ya dolmuş misali ve yolcu indirip bindirmek üzere indikten sonra uçak tekrar Zanzibar’a gitmek üzere havalandı.

Zanzibar havaalanında uçağımız kutlama amaçlı düzenlenen su şelalesi arasından geçti, karaya ayak basarken de adanın ev sahipleri yöresel danslarıyla bizi karşıladı. Kabanlarımızı İstanbul’da bırakarak başladığımız yolculukta sıcak hava , yoğun nem ve kutlamalar eşliğinde güzel bir başlangıç yaptık.

Tanzanya’ya giriş yaptığınızda kalemleriniz ve kredi kartınız hazırda bulunsun çünkü pasaport kontrolüne girmeden vize formunu doldurmanız gerekiyor. Vize formlarını doldurduktan sonra sadece kredi kartı geçerli olan vezneye gidip kişi başı $50 ödemenizi yaptıktan sonra fişinizle ve evraklarınızla pasaport polislerine gidip pasaportlarınıza vizeyi ve giriş damgasını bastırabilirsiniz 🙂 Pasaport kontrolünden sonra bagaj alırken ne kadar ilkel bir hava limanına indiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü bavulları görevliler kendileri diziyorlar, dönen bant yok. Bavulların başında da bekleyen çocuklar bahşiş istiyor ama biz yanımızda bozuk para olmadığından anlamamazlıktan geldik 🙂

Stone Town

Stone Town - Zanzibar

Stone Town’da kendine has mimarisi ve eski binalar

Tanzanya’ya bağlı özerk yönetime sahip Zanzibar’ın başkenti olan Stone Town, Havalimanına 15 dakika uzaklıkta. Nungwi ‘de olan otelimiz ise havalimanına 1.5 saat uzaklıkta. Bu nedenle Stone Town’a otelden gelmenin zor olacağını düşünerek otele gitmeden önce şehri dolaşmanın daha mantıklı olduğunu düşündük. Şoförümüz Assaid ile de önceden bu şekilde anlaşmıştık, çantalarımızı arabada bıraktık ve bize 2-3 saat zaman vermesini rica ettik, bu süreçte şehrin eski bölümündeki sokaklarda kaybolduk ve kısa zamanda Afrika ve Arap kültürlerinin harmanlandığı bu şehri keşfettik. Öncelikle ara sokaklardan birisinde bulduğumuz döviz bürosunda sadece o günkü alışverişlerimizde kullanmak üzere 20$ bozdurduk, siz de ne kadar harcayacağınızı tahmin ederek bu işlemi yapın ki Tanzanya şilinglerinizi tekrar dolara çevirmek zorunda kalmayın.

Afrika kıtasına yaptığımız ilk seyahat olmasından olsa gerek şehirde iki saat boyunca ağzımız açık gezdik.  İnsanlar, evler, dükkanlar her şey alışık olduğumuzdan  çok farklıydı.

Darajani pazarı zanzibar balık ürünlerinin satıldığı bölüm.

Darajani pazarında balık bölümü alışık olduğumuz balık pazarlarından epey farklı.

Zanzibar Tanzanya Et Ürünlerinin satıldığı pazar

Burası da kasapların bulunduğu bölüm. Etler askıya asılmış sıcak altında sineklerin arasında müşteri bekliyor. Hijyenden söz etmek mümkün değil biz kokudan dolayı çok dolaşamadık ama halkın da çok umurunda değil gibi.

Zanzibar Darajani Pazarı

Darajani pazarında tropik meyveler bol ve ucuz. Ama bizim alışık olduğumuz sebzeler kiloyla değil sayıyla satılıyor.

Şehirde Old Fort (Eski Kale), House of Wonder ‘a şöyle bir dışarıdan bakıp Freddie Mercury’nin evinin önünden geçtikten sonra hediyelik eşya satın aldık. Daha sonra Darajani Pazar’ını gezip biraz baharat aldık ve pazarı dolaştık. Zaten 2-3 saat içerisinde Stone Town çok rahat geziliyor, biz de gezilecek yerleri bitirip Zanzibar Coffee House’ta tropik meyvelerle hazırlanan içecekleri içtik.

Stone Town gezisi Zanzibar

Evlerin kapıları statüyü gösteriyor, bu kadar fakirlik içerisinde de statü farkı oluyor demek

Zanzibar genelinde alışverişle ilgili önemli bir uyarımız var

  • Hiç bir şeyin fiyatı belli olmadığı için fiyat sorduğunuzda size ilk başta çok yüksek fiyat söyleyeceklerdir bu nedenle utanmadan sıkılmadan ciddi anlamda pazarlık yapın. Fiyatı beğenmediğinizde size buna ne kadar ödeyeceğinizi soracaktır. Siz direkt söylediği fiyatın 3 ‘te birini söyleyin ve taviz vermeyin. Unutmayın en büyük kozunuz arkanızı dönüp dükkandan çıkmak, zaten en büyük indirim de bu sırada geliyor 🙂 Genelde turlar ve taksi için de aynı şey geçerli, 3’te biri olmasa da pazarlıktan kaçınmayın.
  • Tanzanya’nın resmi para birimi Tanzanya Şilini (TSH). Aralık 2016 ‘da 1 USD = 2180 Şilin gibi bir kur oranı vardı. Adanın resmi para birimi şilin olsa da neredeyse her yerde dolar kabul ediyorlar. Biz alışverişlerimizin çoğunu dolar üzerinden yapmayı tercih ettik. Eğer paranızı bozdurmak isterseniz Stone Town ‘da otellerin etrafında döviz büroları var. Hava alanındakilere göre kur merkezde daha iyi.
  • Bir de Afrikalı abilerin merhaba yani kendi dillerinde Jambo! diyerek yanınıza gelip bir şeyler satmaya ya da rehberlik etmek için size yapışmalarına hazırlıklı olun. Biz adamlarla biraz muhabbet ettikten sonra bazen de ihtiyacımız olan bilgileri aldıktan sonra kibarca satmak istedikleri her neyse ihtiyaç duymadığımızı söyledik. Zaten bundan sonra çok da ısrar etmiyorlar.
  • Suyu sadece şişelenmiş olarak için ve buzlu içecek içmeyin.
  • Hediyelik eşya almak için Memories Of Zanzibar gibi kurumsallaşmış yerler pazarlıkla ödeyeceğiniz fiyattan çok daha pahalılar, eğer pazarlıkla uğraşamam derseniz size kalmış ama sokak arasındaki dükkanlarda hediyelik eşyalar çok daha ucuz.

Nungwi  Sahilleri ve Otelimiz

Zanzibar’da konaklamak için bir çok seçenek var, ancak biz araştırmalarımız sonucunda bembeyaz kumsalları ve turkuaz okyanusu doyasıya yaşayabileceğimiz gelgitten en az etkilenen nokta olduğu söylenen Nungwi’ ye karar kıldık, sizlere de tavsiyem bu yönde olacak.

Hideaway of Nungwi Hotel

Otelimiz adanın en kuzeyinde Nungwi bölgesinde aldığı için Hava alanından yaklaşık 50 km ‘lik yolu gitmenin bir yolunu bulmamız gerekiyordu. Tripadvisor forumlarında bulduğum taksici numaralarına whatsapp ile mesaj atarak pazarlık yaptık ve en uygun fiyatı veren taksici ile anlaştık. Bu sayede ulaşımı garantiye aldık. Eğer önceden ulaşım ayarlamazsanız havaalanının çıkışında onlarca taksici ile konuşup anlaşabilirsiniz ama bence işi garantiye almakta fayda var çünkü ortam oldukça düzensiz ve geçerli bir fiyat tarifesi yok.

Anlaştığımız taksici Assaid ‘den son derece memnun kaldık, Bizi isimlerimizin bulunduğu bir kağıtla hava alanının kapısında karşıladı, sonra gezmek zor olacağı için otele gitmeden gezeceğimiz Stone Town’a bıraktı ve daha sonra 2-3 saat sonra bizi bıraktığı yerden alıp otelimize bıraktı.Tatilin sonunda ise sabahın erken saatlerinde bizi otelden alıp hava alanına getirdi. Bütün bunlar için kendisine 70$ ödedik.

Taksi şoförümüz Assaid’in numarası, whatsapp’tan yazışabilirsiniz : +255 655 846 082 

Balayı otelimiz olan Hideaway of Nungwi otel tam anlamıyla bir cennetti. Balayı çifti olduğumuz için bize ücretsiz masaj, oda upgrade gibi bir çok imkan tanıdılar. Oteli biz booking.com ‘dan ayarladık ancak mail atarak da oda ayarlayabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü biz gittiğimizde booking’de oda kalmamış olmasına rağmen otel tam olarak dolu değil gibiydi. Otelde kişi başına düşen görevli sayısı o kadar fazlaydı ki sürekli sizinle ilgilenen sizin rahatınızı düşünen birileri vardı. Yemekleri de damak zevkimize uygundu.

Nungwi ve Kendwa sahillerinde yürüyüş yapmak çok keyifli, ama Zanzibar’ın güneşi alışık olduğumuzdan daha fazla yakıyor, güneş kremini kullanırken elinizi korkak alıştırmayın. Sahilde yürüyüş yaparken bir de gelgit saatlerini öğrenin çünkü yürüyüşe başlarken geçtiğiniz yerleri dönüş yolunda deniz kaplayabilir 🙂 Deniz geriye çekildikten sonra sahilde yürüyüp denizin geride bıraktığı deniz yıldızı gibi canlıları incelemek ilginizi çekebilir. Eğer hediyelik eşya almak istiyorsanız sahilde satıcılar mevcut, hepsiyle pazarlığınızı yapın dönüşte de en uygun fiyatı verenden alışverişinizi yapabilirsiniz.

Şnorkel ile Mercanlarda gezinti

Ada etrafında bazı noktalarda mercan kayalıkları bulunuyor, Türkiye’de ancak akvaryumda görebileceğimiz rengarenk balıkları buralarda görmek mümkün. Sahilde karşılaştığımız bize tur satmaya çalışan arkadaş ile sıkı bir pazarlık sonrasında Mnemba adasına düzenlenen tura katıldık. Sabah 8.30 ‘da başlayıp yaklaşık 6-7 saat süren bu tur için iki kişi 50$ ödedik. Normalde aynı tur için otelde kişi başı 65$ istiyorlardı.

Şnorkel turu Zanzibar

Şnorkel ile dalış yaptığımız yerin Akvaryum gibi olduğunu söylemiştim di mi 🙂

Zanzibar’da diğer yapılacaklar

İtiraf etmek gerekirse 5 gün boyunca otel dışında yaptığımız tek etkinlik mnemba adasına şnorkel yapmak üzere tura katılmaktı. Keyfimiz o kadar yerindeydi ki hiç yollara düşmek istemedik ama Zanzibar’a gelip de yapılacak bir iki şey daha vardı. Biz tercih etmedik ama yine de internette önerilen bu iki etkinliği paylaşacağım.

Prison Island

Geçmişte köle hapishanesi ve karantina adası olarak kullanılan ada günümüzde devasa kaplumbağalara ev sahipliği yapıyor. En yaşlısı 190 yaşlarında olan kaplumbağaları görmek ve adada dolaşmak için Stone Town ‘dan teknelere binebilirsiniz. Biz gitmedik ama siz giderseniz düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Spice Tour

Zanzibar’ın turizmden sonra önemli gelir kaynaklarından birisi olan baharat üretimini yerinde gözlemlemek, şimdiye kadar hep paketlerde gördüğünüz baharatları doğal ortamlarında ağaçların üstünde görmek ilginç bir deneyim olabilir.  Biz stone town ‘daki darajeni pazarından çeşit çeşit taze baharat aldığımız için ayrıca baharat gezisine katılmak istemedik. Pazarda’da taze çeşit çeşit baharatı uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Zanzibar’da gün batımı

Rüya gibi bir tatil geçirdik Zanzibar’da, Her ne kadar otelden pek fazla çıkıp Afrika kültürü ve yaşamını çok fazla gözlemleyemesek de bizim için etkileyici bir gezi oldu. Dünyada farkında olmadığımız diğer güzellikleri keşfetme konusunda da bizi heveslendirdi.