Thassos Adası – Plajları, Doğası ve Yemekleri ile tam ihtiyacımız olan tatil

Taşöz Adası - Thassos

19 Mayıs tatilini değerlendirmek için seyahate çıkmaya karar verdiğimizde bir çok yere ulaşım ve konaklama organizasyonu için oldukça geç kalmıştık. Türkiye’de gidebileceğimiz yerlere ve tatil nedeniyle pahalılaşan uçak bileti fiyatlarına biraz göz attıktan sonra komşunun Thassos adasına gitmenin daha ucuz ve keyifli olacağına karar verdik ve tatil planımızı yapmaya başladık. Ada’nın ismi türkçeye Taşöz olarak çevrilmiş ancak Tasos olarak da kullanıldığını duyabilirsiniz. İstanbul’a arabayla 440 KM olan ve 6-7 saatte ulaşabileceğiniz bu ada özellikle İstanbul’luların Türkiye’de tatil yeri arayışını mükemmel bir alternatif olabilir.

Thassos’a nasıl gidilir?

1-Arabayla Nasıl gidilir?

Aracı ile giden o kadar çok Türk var ki adada Türk plakalı araçlar yabancı plakaları araçlardan daha fazlaydı. Kendi aracınız ile gitmek çok rahat olabilir ancak Yunanistan’a girişte ihtiyacınız olan bazı belgeler var ve bunları edinmek masraflı olabiliyor. Ancak Kalabalık gidiyorsanız veya bir kaç kez yurtdışına çıkış yapmayı planlıyorsanız kendi aracınız ile Yunanistan’a geçmek daha hesaplı olabilir.

 • Ehliyet: Eğer devletin yeni verdiği çipli ehliyetlerden adıysanız veya almayı planlıyorsanız Turing kurumuna 1 sene geçerli uluslararası ehliyet için yüzlerce lira vermekten kurtulabilirsiniz. Bu nedenle yeni çipli ehliyetleri almak üzere sağlık raporu ve gerekli belgeler ile emniyete başvurmanızı tavsiye ediyorum. Aksi halde Turing kurumundan yaklaşık 450TL’ye Uluslararası sürücü belgesi çıkartmanız gerekecektir.
 • Green Card (Yurtdışı Araç Sigortası): Yurtdışında geçerli Araç sigortası olarak kendi mevcut araç sigortanızı genişletebilirsiniz. Bu belgeniz olmadan Yunanistan’a aracınız ile giriş yapmanız mümkün değil. Belge Turing Kurumundan alınıyor, İpsala ve Kapıkule hudut kapılarındaki ofislerden alınabilir.  Uluslararası sigorta fiyatları şu şekilde:
  15 Gün 63,00€
  1 Ay 78,75€
  2 Ay 110,25€
  3 Ay 141,75€
  4 Ay 173,25€
  5 Ay 204,75€
  6 Ay 236,25€
  1 Yıl 315,00€

Arabanızla gidiyorsanız, Kavala’ya gelmeden Keramoti yönüne sapmanız gerekiyor. Thassos – Limenas’a buradan çok daha sık feribot kalkıyor. Feribot Saatleri için :Kavala Tasos Keramoti Feribot Saatleri dosyasını inceleyebilirsiniz.

Keramoti-Thassos arabalı feribot ücreti 16.00 €-20€ arası değişiyor.
Kavala-Prinos arabalı feribot ücreti: 19.00 €-24€ arası değişiyor.

 

2-Otobüsle Nasıl Gidilir?

 Çevremizdeki bir çok kişi ve aynı zamanda yaptığımız araştırmalarda bir çok gezgin, seyahatini özel araç ile yapmış olmayı tercih etmesine rağmen biz Araç için yapılacak masrafı, orada araba kiralayarak yapmanın daha anlamlı olacağına karar vererek seyahatimizi otobüs ile yapmaya karar verdik ve hiç pişman olmadık.

Otobüs ile Thassos’a gitmek için Kavala’da inmeniz gerekiyor. İstanbul kalkışlı otobüsler şu şekilde (Haziran 2016).

Thassos Otobüs Firmaları

FirmaFiyatSaatİletişim
Alpar Turizm50€21:0090 212 658 20 34 (bilet Rezervasyon)
Kamil Koç230 TL10:00
22:00
https://www.kamilkoc.com.tr/biletsatinal
Alpar Turizm biletlerini telefonla rezerve edip otogara geldiğinizde satın alabilirsiniz.
Esenler,İstanbul-Yunanistan, Yurtdışına otobüs yolculuğu

Yunanistan yolculuğumuz Esenler Otogar’da başladı

Biz Seyahatimize 18 Mayıs akşamı saat 21:30’da Bayrampaşa Otogar’dan kalkan Alpar Turizmin Selanik otobüsüyle başladık. Öncelikle buradan Otobüs yolculuğumuzun ilk saatlerinde muavinlik yapan, Yunanistana geçtikten sonra şöfor koltuğuna geçen abiye  selam yolluyoruz. Tuvalet molasında tuvalete gelip yolcuları ” Alpar Haydi alpaar” nidalarıyla toplaması, sınıra geldiğimizde uyuyan yolcuları “Haydi Polise!” diyerek uyandırması bizi oldukça eğlendirdi.

Türkiye’den çıkışta İpsala Hudut kapısında pasaportlarımızı toplandı ve tamamen rastgele seçilen 3-4 valizin içine bakıldı. Biz backpack ile seyahat ettiğimiz için çok şanslıydık. Ne gelirken ne de dönerken kimse bize çantalarımızı açtırmadı, aksi halde yeniden toplaması zor olacaktı. İpsala Hudut Kapısı’ndan geçtikten sonra iki ülkeyi ayıran Meriç Nehrini geçerek Yunanistan sınırına geldik ve burada  pasaportları toplayan Yunan Memur, yarı Türkçe yarı Yunanca ve kısmen de İngilizce konuşarak aramızdan bazılarını “Parmak Kontrol”e çağırdı ve pasaportları damgaladı. ☺ Sınır geçişi yaklaşık 1.5 saat sürdü, bu sınır kapısının yoğunluğuna göre de değişebilir. Yolculuğun bundan sonraki kısmında otobüs sırasıyla Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe’yi geride bıraktı tabi bu arada biz sağlam bir şekilde uykuya dalmıştık. 

Kavala Turu, istanbul

İstanbul not Constantinople

Sabah 06:30’da Kavala’ya ulaştık ve Alpar Turizm ile vedalaştık. Hafif bir yorgunlukla şehirde yürümeye başladık ve şehrin çoktan uyanmaya başladığını gözlemledik. Kavala’da ilk noktamız Mikel Cafe oldu. Burada hem Wi-Fi’den ücretsiz faydalandık hem de birer Espresso içtik. İki kahve tutkunu olarak güne kahve ile başlamadan olmazdı zaten!  Thassos’a giden feribotun kalktığı limana giderek biletlerimiz almaya karar verdik.

Kavala,Limenas,Prinos Ferry,Feribot,Hydrofoil

Kavala – Thassos arası çalışan Flying Dolphin (Hydrofoil)

Normalde Kavala’dan Thassoss’a direkt feribotla gidilebiliyor ancak Thassos’un 3 ana merkezi bulunuyor ( Limenas, Limeneria ve Potos) . Kavala’dan kalkan feribota 5 € ödeyerek Prinos merkezine ulaşabiliyorsunuz. Bu feribotları linkten inceleyebilirsiniz. Biz ise Limenas’ta kalacağımız için, Prinos’a gidip ada içinde ulaşım sağlamayı düşünmüştük. Ancak bilet almak için ofise gittiğimizde direk Limenas’a giden Flying Dolphin’ler olduğunu öğrendik. Kişi başı 10€ ödeyerek yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonucunda Thassos – Limenas’a ulaştık. Eğer siz de Thasos merkezde (Limenas) kalacaksanız Flying Dolphin ile adaya gitmenizi tavsiye ederiz.Kavala Tasos Keramoti Feribot Saatleri 

Thassos’ta Kalınacak Yerler

Thassos Town,Limenas, Thassos adası

Limenas Thassos’un en büyük yerleşim yeri.

Thassos Adası , 3 ana merkezden oluşuyor. Bunlar: Limenas, Potos ve Limeneria. Bu yerleşim yerleri dışında ayrıca bir çok küçük köy var. Biz, Kavala’dan direkt olarak geçtiğimiz Limenas’ta konaklamayı tercih ettik. Otel tercihimizi hemen merkezde yer alan Hotel Galini’den yana kullandık ve çok memnun kaldık. Odalar tertemiz ve yeniydi. ( odaya girdiğimizde yeni mobilyaların kokusu vardı ). Kahvaltı hariç oda fiyatı 45€ ödedik.(19 Mayıs). Ortalama bütçeyle konaklanacak güzel bir otel olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında, gezerken gördüğümüz Nikolete Luxury Villa isminde biraz daha üst sınıf bir otel oldu. Bütçesi daha yüksek olan kişiler için bu otelin  dışarıdan çok güzel gözüktüğünü söyleyebiliriz.  Adanın geliri ağırlıklı olarak turizme bağlı olduğu için her yeri Butik oteller ve pansiyonlarla dolu. Potos ve Limeneria için otel tavsiyesi veremiyoruz ama belirttiğimiz gibi genelde otel kalitelerinin gözlemlediğimiz kadarıyla yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu üç merkez arasında seçim yapmanız gerekirse Yaz aylarında Potos ve Limeneria’nın çok daha hareketli olduğunu belirtelim. 19 Mayıs’da sezon yeni açıldığı için en hareketli yer Limenas’tı.

Thassos’ta Araba Kiralama

Bizim gibi özel aracıyla seyahat etmeyen gezginler için en önemli konu ada içinde ulaşımın nasıl sağlanacağı. Bahsettiğimiz gibi biz arabanın masrafından kaçarak araç kiralama yönünde bir girişimde bulunduk. AMAN DİKKAT! Bildiğiniz üzere artık Uluslararası Ehliyet kullanımı başladı ve Türk ehliyetleri geçerli olmuyor. Biz öncelikle Avis Kiralama şirketi’nden araç kiralamak istedik ancak Uluslararası Ehliyetimiz olmadığı için araç kiralamamıza izin vermediler. Bunun üzerine adada farklı yerlerde şubesi olan ve uluslararası ehliyeti şart koşmayan Potos Car Rental’a gittik ve aracımızı burada kiraladık. Burada komik olan bir nokta var, kiralama şirketindeki kadın-Susan senelerdir Patagia köyü’nde yaşayan bir İngiliz ; araç alternatiflerini sunarken  büyük araç olarak: Hyundai Getz küçük araç olarak ise Hyundai Atos önerdi. Bizim gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar için Hyundai Getz en küçük arabalardan biri halbuki.

Thassos harita, araç kiralama ,yunanistan

Adada diğer köylere ve plajlara ulaşım için mutlaka araba gerekiyor. Otobüs ile zor olabilir

Bir haritayı açıp bir sürü yer işaretleyerek buralara ancak 4×4 jip ile girebileceğimizi söyledi. Bu işaretlediği yerlerden genelde toprak yollar, engebeli yolu olan plajlardı. Biz günün sonunda en ucuzundan Atos’u kiralamış olduk ve oldukça  memnun kaldık. Başımıza iş almamak için Jip ile gidilmesi gereken yerlere çok fazla gitmemeye çalıştık. Günlük 30 Euro ( full sigorta dahil) fiyatı, 2 gün için 50 Euro yaptılar. Tabii bunda sezonun çok renkli olmamasının da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Yaz sezonunda giderseniz araç kiralama işini mutlaka önceden ayarlayın aksi halde araç bulamayabilirsiniz.

Özel araç ve araba kiralama dışındaki bir diğer seçenek ise otobüs. Ada’nın içinde ulaşımı halk otobüsü tarzındaki otobüslerle sağlayabilirsiniz. Ancak çok sık olmadıkları için çok fazla tavsiye etmiyoruz.

Biz ayrıca ATV kiralamak istedik ancak yollar ATV kullanımı için hem çok tehlikeli hem de ATV’leri arabadan daha pahalıya kiralıyorlar. Önerimiz, ATV’yi başka bir seyahatinize saklamanız yönünde. ☺

Ada’ya motor ile gelen çok fazla kişi vardı. 19 Mayıs tatili sebebiyle çok fazla Türk olmakla birlikte ayrıca fazlasıyla Bulgaristan plakasına da rastladık. Motoru ile gezen kişilerle biraz sohbet etme şansımız oldu, ulaşımın çok rahat olduğunu paylaştılar.

Thassos’ta Gezilecek Yerler

Thassos denilince akla ilk gelen tabii ki Plajlar: ) Ve tahmin edemeyeceğiniz güzellikteler. İnsan hemen yanı başında bu kadar temiz ve korunan yerler olduğunu görünce biraz bozuluyor açıkçası.

Bizim seyahatimizin tarihinde henüz tam olarak yaz sezonu açılmadığı için ben öncelikli olarak gezilecek köylerden bahsedeceğim. Plaj konusuna yeniden döneceğim.

Panagia Thassos

Panagia köyünde, Oğlak çevirme yapan Elena

Panagia köy kahvesi, kahvaltı yapabilirsiniz.

Panagia Köy Kahvesi

1 – Panagia : Limenas’tan araçla yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta olan bu köy deniz seviyesinden yaklaşık olarak 300 metre yükseklikte. Biz aracımızı burada park edip etrafta bir tur attık. Köyü biraz popülerleştirmek için ağaç kavuklarında kalp şekli yapılan bir eyre Aşk çeşmesi koymuşlar. Zaten o kadar küçük bir yer ki, şöyle bir yürüyünce buraya ulaştık. Burada Elena’da oğlak veya kokoreç yenilmesi önerisini almıştık ancak ikimiz de et yemedğimiz için tercih etmedik. Gidecek olanların aklında olsun ☺ Köyde küçük bir fırın ve köy kahvesi bulunuyor. Belki plaja gitmeden önce sabah kahvaltısını burada yapmak güzel bir plan olabilir.

 

Golden Beach Thassos

Thasos’taki ünlü Golden Beach Plajı

2 – Potamia: Ada’nın batısında, Limenas’a yaklaşık 10 km uzaklıkta olan bir köy. Buradan ayrıca Skala Potamia’ya geçebiliyorsunuz Golden Beach adındaki plaj işte tam burada.

Not: Skala , Yunanca iskele demek ve Thassos’taki tüm denize girilecek yerlerin başında Skala yazısını görebilirsiniz.

3 – Prinos: Burası adanın en büyük kasabalarından biri. Limenas’a yaklaşık 16 km uzaklıkta. Burada lokal bir cafe’de Yunan’ların nerdeyse resmi içeceği haline gelmiş ( tabii ki Uzo’dan sonra) Frappe içebilirsiniz. Ayrıca bir arka sokaklarda gizli fırın bulunuyor, buradan alacağınız fırından yeni çıkmış kurabiyeler Frappe’nize eşlik edebilir. Köyün içinden giden yoldan Keramoti ‘ye ulaşabilirsiniz. Skala Prinos’tan Kavala feribotları kalkıyor.

4 – Theologos :Adanın  güneybatısında yer alan Limenas’a 50 km, Potos’a ise 10 km uzaklıkta. Burada mutlaka Taverna Avgoustos‘a gitmenizi tavsiye ediyoruz. Tabak kırma ritueli, canlı müzik, sirtaki vs. hepsi burada.

5 – Potos :  Potos daha öncede bahsettiğimiz gibi adanın yaz aylarında en canlı merkezlerinden biri. Özellikle gece dışarı çıkıp birşeyler içmek isterseniz mutlaka Potos’a uğramanız gerekiyor. Biz sezon tam açılmadığı için yalnızca sokaklarında gezdik oldukça turistik bir yer olduğunu düşünüyoruz.

6- Limeneria: Ada’nın Potos’a yakın diğer merkezi. Burada büyük bir plaj ve çeşitli oteller bulunuyor. Biz burada fazla vakit geçirmedik ancak Limeneria bölgesinin bize diğer bölgelere göre daha sakin geldiğini söyleyebiliriz belki yazın hareketleniyor olabilir.

Kazaviti thassos

Kazaviti köyü ve muhteşem doğası

Kazaviti,thassos doğa yürüyüşü

Kazaviti’de doğa yürüyüşü

7- Kazaviti : Seyahatimizin 3. Gününde gün boyu dinmeyen yağmura yakalandık. Denize giremeyeceğimiz için bugünü adayı karış karış gezmeye ayırdık. Kazaviti’ye geldiğimizde bizi gül ve toprak kokusu karşıladı. Kazaviti Restaurant’a şöyle bir bakıp, dar sokakları gezmek üzere yola devam ettiğimizde harika bir doğa manzarası ile karşılaştık. Tabelada oklarını gördüğümüz yürüyüş parkurunda 1 saatlik bir yürüyüş yaparak eski değirmene ulaştık. Köyün gerçekten muh-te-şem bir doğası vardı. Mutlaka bu yürüyüşü yapmanızı tavsiye ediyoruz denize girmekten sıkılanlar için eğlenceli olacaktır.

Thassos Plajları

Adadaki mermer ocaklarından yağmur suları ile taşınan mermer tozları plajları çok ince parlak kumlar ile kaplamış. Adadaki Bazı plajlar Maldivleri aratmıyor.

1 – Aliki Beach

Thassos Aliki Beach, Aliki Plaj

Thassos Aliki Beach sakin bir koyda yer alan tatlı bir plaj.

2 – Golden Beach

Golden Beach Thassos

Thasos’taki ünlü Golden Beach Plajı

3 – Paradise Beach
Thassos- Paradise Beach

4 –  La Scala Beach

Thassos La Scala beach club

Thassos La Scala Beach, Çeşmedeki beach clubleri andırıyor.

Fotoğraf Kaynağı:http://www.lascalabeach.gr/

5 – Marble Beach
Marble beach

Marble Beach, adını plajı kaplayan mermer tozlarından alıyor. Burada fotoğraf çekip arkadaşlarınızı Maldivlere gittim diyerek kandırabilirsiniz 🙂

Fotoğraf Kaynağı: https://www.flickr.com/photos/drynwhyl/

6 –  Giola

Thassos Giola, doğal havuz, denize girilecek yerler

Denizden dalgalarla taşınan suyun kayalıkların arasındaki çukurda birikmesiyle oluşmuş doğal havuz giola.

Fotoğraf Kaynağı: https://www.flickr.com/photos/drynwhyl/

Thassos’ta Yunan Yemekleri

Yazının en keyifli bölümüne geldik. Biz genelde seyahatlerimizde bütçemizi yormamak adına  1 veya 2 gün dışarıda güzel yemek yer diğer günler eğer imkan varsa kaldığımız yerde yoksa küçük ve nispeten fiyat olarak daha uygun olan yerlerde yemek yeriz. Thassos seyahatimizin hem bizim için özel bir anlam ifade etmesi, hem yemeklerin parmak ısırtan derecede güzel olması ve fiyatlarında cebimizi yakmaması sayesinde her gün farklı bir yer denedik.

Yunanistan, Simit,Thassos

Yunan Simidi hiç fena değil

Kahvaltılarımızı genelde fırından aldığımız simit ve böreklerle geçiştirdik. Otellerde genellikle kahvaltı opsiyonu bulunmuyor. Biz belki köylerden birinde çay içip bir şeyler yeriz diye düşünerek Panagia’ya gittik ancak gidene kadar aldıklarımızı yediğimiz için bu opsiyonu değerlendiremedik ☺ Böyle bir kahvaltı için Limenas’ta fırından bir şeyler alıp, Panagia’da çay bahçesi gibi yerlerde kahvaltı yapabilirsiniz.

Seyahatimizin ilk günü; öğle saatlerinde Limenas’ta bulunan Mythos Restautant’a gittik. Burada verdiğimiz ilk sipariş, Yunan birası : Mythos oldu. ☺ Biralarımıza Greek Salata ve ev yapımı patates kızartması eşlik etti. Akşam ayrıca yemek yeme planımız olduğu için burada fazla meze veya deniz ürünü yememeyi tercih ettik. Bu yemek için toplam  15€ ödedik.

Tasos Adaı,Yunan adaları,Yunan yemekleri

Tasos Simi Restoran

Akşam yemeğini Thassos’un en ünlü restaurantlarından biri olan Symi Restaurant’a sakladık. DİKKAT: Mutlaka önceden rezervasyon yaptırın ve rezervasyonunuza zamanında gidin. Biz rezervasyon yapmamıza rağmen, biraz geç kaldığımız için bir süre kapıda beklemek zorunda kaldık ama beklediğimize değdi. Burada, Barbayani Ouzo’muza, patlıcan salatası, patlıcan dolma, Kalamar Izgara, Greek Salata eşlik etti. Yemeklerin hepsi çok lezzetliydi. Yemeğin sonunda Greek Kahvemizi içerken ayrıca tatlı ikramı da yapıldı. Burada toplam 37€ ödedik.

thassos Beautiful Alice

Aliki Beach’te Doldurulmuş ızgara kalamar

Yunan yemekleri Kabak kızartma

Kabak Kızartma, çıtır çıtır çok lezzetli

Seyahatimizin 2. Gününü Aliki Beach’te geçirdik ve buaradaki tercihimiz Beautiful Alice Restaurant oldu. Sahilde tanıştığımız bir çiftin tavsiyesi üzerine burada Kabak kızartma yedik. Ayrıca Kalamar Izgara söyledik ancak hata yapmışız asıl lezzetli olan Kalamar Kızartmaymış. Hoş bizim için, ızgara da inanılmaz lezzetliydi. Uzolar eşliğinde buraya toplam 35€ ödedik.

Akşam yemeği için Theologos’a gittik. Burada normalde Cumartesi akşamları Taverna oluyor, tabaklar kırılıyormuş. Biz gittiğimizde biraz daha sakindi ama yine de çok keyifliydi. Yağmurlu bir akşamın keyfini çıkardık. Burada da Greek Salad, Patlıcan Ezme, Cacıki gibi mezelerle idare ettik. Yine tatlı ikram edildi. Buradaki Ouzo tercihimiz Midilli markası olan Plomari oldu.

Yunan yemekleri Ballı susamlı beyaz peynir

Balı susamlı Kızartılmış Beyaz Peynir bizden tam not aldı.

Yunan yemekleri,mezeleri Patlıcan ve kabak kızartma

Kabak ve Patlıcan kızartmasını Yunanlar gerçekten iyi yapıyorlar

Seyahatimizin 3. Gününde öğlen yemeğini es geçtik ve akşam yemeği için Limenas’ta Mouses Restaurant’a  gittik. Akşam 19:30 civarında gittiğimiz restaurantta 20:00 gibi canlı müzk başladı. Burada Batı Trakya Türklerlerinden çalışanlar bulunuyor ve çok sıcakkanlılar. Sahibi, sezon açıldığında turist akışına bağlı olarak, Türkçe, Bulgarca,Romence bilen garsonları işe alıyormuş. Buaradaki yemeğimiz 2 şişe Barbayanni eşliğinde karışık kızarma tabağı, caciki, Ballı Susamlı Peynir ( kesinlikle deneyin!)  , midye pilav, kalamar kızartma ( kalamarı kendimiz seçtik ve kızartma yaptırdık) oldu. Midye pilav biraz yağlıydı ama çok lezzetliydi. Burada ise toplam 30 Euro ödedik.

Yani anlayacağınız Adada küçük uzo eşliğinde tadı damağınızda kalan iki kişilik yemek 25-35€ aralığında tutuyor. Türkiye ile karşılaştırınca burası ucuz bile kalıyor.

 

Thassos’tan almanız gerekenler

Yunan yemekleri,Yunan şarabı

Bal ile yapıldığı söylenen reçeller, çam,kekik ve kestane bal çeşitleri, zeytinyağı, uzo ve şarap için çantanızda yer bırakın

Biz her gittiğimiz yerde mutlaka yerel süpermarketleri geziyoruz ve biraz bavul ticareti yapıyoruz:) Hazır Yunan topraklarındayken , Ouzo ve şarap stoklarımızı yaza hazırlayalım dedik. Marketten şarap, uzo ve birkaç yerel markanın reçelini aldık. Limenas’ta ve Limenas-Prinos yolu arasında büyük süpermarketler bulunuyor.

Thassos arıcılığıyla ünlü olduğu için bal ve reçellerinin çok güzel olduğunu öğrendik. Bal ile yapılan İncir reçeli, ceviz reçeli ve ayrıca çam ve çiçek balı da sırt çantamıza sıkıştırdığımız diğer ürünlerdi.  Zeytini de  meşhur olduğu tadımlık olması için Zeytinyağı aldık ki arabayla gelmiş olsam koca teneke alırdım çünkü zeytinyağı burada ucuz. Her ne kadar Türkiye’de bunların hepsi bulunsa da her birinin küçük kavanozlarda tadımlık olarak bulunması arkadaşlarımızla birlikte kuracağımız Yunan sofralarını  süsleyecek gibi duruyor☺

4 günlük Tasos tatilimiz Prinos’tan kalkan Kavala feribotu ile sona erdi. İstanbul otobüsünün kalkış saatine kadar da Kavala’yı keşfettik.

19 mayısta gittiğimiz için sezon tam olarak açılmamış deniz tam olarak ısınmamıştı. Adanın potansiyelini tam olarak yaşayamasak da İstanbul’lulara yaz tatili seçeneklerine Tasos Adasını da dahil etmesini kesinlikle tavsiye ediyoruz.