Hvar Adası – Adriyatik’te Hırvat İncisi

Hvar Adası Hırvatistan adaları

Hvar başta olmak üzere Adriyatik Denizindeki her bir Hırvat adası adeta cennetten bir köşe gibiler. Biz 2015 Mayısında yaptığımız Balkan Gezisi sırasında buraya uğradık. Hvar adası; denizi, balık ürünleri ve eğlenceli gece hayatı ile bize keyifli bir tatil yaşattı. Fransız parfümlerinde kullanılan lavantaların vatanı olan ada, son zamanlarda Avrupa’nın yeni St.Tropez’i olarak anılmaya başladı ve ünlülerin, zenginlerin ilgi odağı oldu. Ne yazık ki bununla birlikte daha pahalı olmaya başladı.

Yaz aylarında başta İtalyanlar olmak üzere tüm Avrupa’nın tercih ettiği adanın Ağustos ayında oldukça hareketli ve kalabalık olduğunu duyduk. Bizim burada bulunduğumuz 19 Mayıs tatilinde sezon yeni açılmıştı ve etraf çok da kalabalık değildi. Neyse ki deniz suyu ısınmaya başlamıştı ki adanın yakınında bulunan küçük adacıklara kiraladığımız motorla giderek ıssız koylarında yüzme fırsatı yakaladık. Sudan çıktığımızda ise bu adacıklardaki barlarda kendimizi şımarttık. Bu kadar övdüğüm yeter 🙂 Biraz da detaylara geçelim.

Hvar Adası’na Ulaşım

Hvar Adasına nasıl gidilir?

Hvar Adası’na ulaşımı Split veya Dubrovnik’ten deniz otobüsü ile sağlayabilirsiniz.

Biz adaya ulaşımı Split’ten kalkan deniz otobüsleri(Katamaran) ile sağladık. Bu deniz otobüsü doğrudan Hvar’ın merkezine geldiği için bana kalırsa en iyi yöntem. Bu seçenek haricinde adaya gitmek için Dubrovnik’ten kalkan gemiler de mevcut. Biz Saraybosna’da başladığımız gezimize Split – Hvar – Dubrovnik olarak devam ettik, Bu rota bana kalırsa yolu buralara düşenler için mantıklı bir opsiyon. Eğer Hvar adasında merkez dışında başka bir limana gelirseniz ada içerisinde dolaşan otobüslere binip merkeze gitmeniz gerekecektir.

Biz Split- Hvar arası ulaşımı Jadrolinija ile sağladık ve kişibaşı 40KN ödedik. Hvar’dan Dubrovnik’e sadece Kapetan Luko gidiyor  yol 3 saat sürüyor ve kişi başı 180KN. Ulaşım için aşağıdaki linklerden biletinizi alabilirsiniz veya gemi saatlerini inceleyebilirsiniz.

Jadrolinija – http://www.jadrolinija.hr/en/ferry-croatia

Kapetan Luko – http://www.krilo.hr/en/sailing_schedule.html

Hvar Adasında yapılacaklar

Hvar Adası Plajları, tekne kiralama hırvatistan

Hvar adasında yapılacak şeylerin başında tabi ki muhteşem Adriyatik Denizi’nin tadını çıkarmak geliyor.

Dünyanın en iyi adaları listelerinde yeri daim olan Hvar’da  aslında gezip görülecek yerler oldukça kısıtlı. Adaya gelecekler gün boyu deniz,güneş ve bol eğlence için hazırlıklı olmalı. Denize girmek için adada gerek kum, gerek çakıl bulunan ufak plajlar mevcut. Eğer biraz değişiklik arıyorsanız küçük bir bot kiralayıp ada yakınlarında üzerinde yerleşim olmayan küçük adalara gidebilirsiniz.

Hvar Adası'na nasıl gidilir, tekne kiralama

Tekne kullanmak hem çok eğlenceli hem de istediğiniz yerden denize girebiliyorsunuz.

Küçük tekneleri kiralamak için herhangi bir ehliyet gerekmiyor ancak kiralayan adam size 10 dakikalık bir bilgilendirme yapıyor. Biz kaldığımız hostelde bulduğumuz arkadaşlar ile 50 € ‘ya ortak bir bot kiraladık ve yakındaki adacıklara gidip deniz keyfi yaptık. Nereye giderseniz gidin sizi inanılmaz temiz ve berrak bir deniz bekliyor olacak. Botla geçtiğimiz adacıklarda çeşitli beach clubler bulunuyor. Kokteyller biraz pahalı olsa da oldukça güzeller, imkan bulursanız mutlaka deneyin.

Hvar Kalesi, Spanish Castle

Osmanlılara karşı savunma amaçlı kullanılan Hvar kalesi sol üstte gözüküyor

Ada merkezinde bölgede uzun süre hakimiyetini sürdürmüş Venediklilerin yaptığı binaların arasında gezebilir veya Osmanlıların saldırısı sırasında şehrin savunmasının yapıldığı kalesine çıkıp güzel manzarayı seyredebilirsiniz.

Yemek yenilecek yerler ne yazık ki pahalı ve turistik. Biz Marinero‘da yedik, fiyat performans açısından tavsiye edebileceğim bir yer. Gece hayatı açısından  küçük bir adaya göre çok fazla seçenek var. Carpe Diem, Kiva Bar , hula hula gibi mekanlar benim önereceklerim.

Hvar’da Kalınacak Yerler

5 yıldızlı otelden pansiyona adada konaklama seçenekleri oldukça zengin. Biz tercihimizi şehrin merkezinde ve Limana yakın ve de ucuz olması sebebiyle White Rabbit Hostel olarak kullandık. Adada genel olarak konaklama pahalı bu nedenle ucuz seçenekleri değerlendiriyorsanız hosteller ve pansiyonlar sizin için güzel seçenekler olabilir.

2 Günlük maceramız oldukça eğlenceli geçti. Eminim 19 Mayıs değil de  yazın ortasında gelmiş olsaydık çok daha eğlenceli ve keyifli bir tatil geçirebilirdik. 2 günlük maceramız sonunda yağmurlu bir sabahta Limandan kalkan deniz otobüsüne bindik ve Dubrovnik’e doğru yol aldık. Güzel bir deniz tatili geçirmek isteyenlere burayı mutlaka öneriyorum.