Doğu Ekspresi Macerası

Yolculuğu eşsiz kılan, varılacak yer kadar o varılacak yere olan yolculuktur diye düşünüyorum. Tabi bahsettiğim Doğu ekspresi ile 25 saat süren bir yolculuk olunca kimisi aynı fikirde olmayacaktır. Ama bu öyle bir yolculuk ki bir günde Türkiye’nin 5-6 şehrinden geçecek, arkadaşlarınızın memleketi olan ama size çok uzak gelen  yerleri görecek , coğrafya kitabında okuduğunuz dağların ve nehirlerin yanı başından geçeceksiniz. Yazının altındaki fotoğraflarda da göreceğiniz gibi eşsiz manzaralara tanık olacağınız bir yolculuk olacak.

Doğu Ekspresi istasyonlar

Doğu Ekspresi Güzergahı Kırıkkale- Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum

Aralık 2015 başında aslında uzun zamandır planladığımız Doğu ekspresi ile Kars Seyahatini gerçekleştirme imkanı bulduk.  Tren saat 18:00’da Ankara’dan kalkıyor ve bir sonraki gün 18:30 ‘da Kars’a varıyor. Eskiden Haydarpaşa’dan kalkan tren tam anlamıyla Türkiye’nin bir ucundan diğerine gidiyormuş.
Ama artık İstanbul’dan bu yolculuğa hızlı tren ile başlayıp Ankara’da doğu ekspresine aktarma yaparak devam etmek gerekiyor.

Gün ışığından daha fazla faydalanmak isterseniz kış sonunda bu yolculuğu yapmak daha iyi olabilir hem böylece kar manzaralarını da yakalamış olursunuz. Dolunayı yakalarsanız geceleyin de belki etrafı izleyebilirsiniz.

2-3 günlük Kars Seyahati yapmak isterseniz siz de bizim güzergahımızı takip edebilirsiniz. Doğu Ekspresi ile gittiğimiz Kars gezisine ait yazı için tıklayın.

Doğu Ekspresi Biletleri

Doğu Ekspresi biletini TCDD sitesinden satın almanız mümkün ama öncelikle nasıl bir bilet alacağınıza karar vermelisiniz.

yolcutcdd.png

Satın alma ekranında gözüken Örtülü Kuşetli seçeneği; altta iki koltuk ve yukarıda iki yatak olan bir kompartmana denk geliyor. Koltuklar yattığında 4 tane yatak oluyor. 4 kişilik gruplar için ideal. Kişi başı fiyat 61 TL .
Ancak iki kişi binerseniz odaya yabancı iki kişinin daha geleceğini ve bu kişilerin bayan olması durumunda kız arkadaşınızı oracıkta bırakıp başka bir kuşete geçmeniz istenebilir. Bu nedenle iki kişiyseniz en mantıklısı Yataklı vagon.

kusetli.jpg

Örtülü Kuşetli

Yataklı Vagon

Doğu Ekspresi Yataklı

Yataklı Vagon’da bir oda

Biz yataklı vagonu tercih ettik. Yataklı’da iki kişi olursanız kişi başı 96TL’ye denk geliyor. Oda içerisinde dolap, buzdolabı, lavabo, el yüz havlusu ve priz mevcut. Bu uzun yolculuğu geçirmek üzere, hem mahremiyet hem de konfor açısından her anlamda çok daha mantıklı bir seçenek.

Yataklı vagon ile ilgili kendi deneyimime dayanarak bir kaç noktayı paylaşmak istiyorum:

  • Temizlik: Yataklardaki nevresimler tertemizdi, sadece üzerine çarşaf geçirdiğimiz battaniyede biraz koku vardı.  Her yolcu ayrıldığında nevresimler ve yastık kılıfları kaldırılıyor yenisi veriliyor. Onun dışında odada temiz havlu bulunuyordu. Hijyen konusunda çok da titiz değilim ama hiç bir şekilde bir problem yaşamadık. Bu konularda çok hassassanız kendi nevresimlerinizi veya uyku tulumunuzu getirebilirsiniz.
  • Güvenlik: Odaların kapısı sadece içeriden kitlenebiliyor. Yataklı vagon trenin sonunda yer alıyor, ve vagonun girişinde konduktörün bulunması sebebiyle gelen geçen çok olmuyor. Ama yine de değerli eşyalarınıza sahip çıkmanız tavsiyemdir.
  • Telefon : Yolculuğun bir kısmında hiç telefon çekmiyor, şehirler dışında 3g bağlantısı yok. O yüzden telefonunuzu bir köşeye bırakın ve yolculuğun tadını çıkartın. Olur da şarjınız biterse yataklı kompartmanlarda iki adet priz mevcut.
  • Sıcaklık : Kış günlerinde dışarısı her ne kadar soğuk olsada odada sıcaklığını ayarlayabildiğiniz cayır cayır yanan bir radyatör mevcut.
  • Tuvalet : Yataklı vagonun başında ve sonunda birisi alaturka diğeri alafranga olmak üzere iki tane tuvalet bulunuyor. Tuvaletler, sadece bu vagonda bulunan 10 odanın kullanımında olduğu için yolculuk esnasında çok pislenmiyor.
  • İstasyonlar :  Tren Küçük yerleşim birimlerinde çok uzun durmuyor. Ancak Erzurum gibi şehirlerde 7-8 dakika duruyor. Böylece 4-5 şehre ayak basma imkanı bulabilirsiniz:)

Doğu Ekspresinde Yemek

Biz yolculuğa İstanbul’dan başladığımız için hızlı trende sunulan paket yemeklerini de yanımızda götürdük. Yiyecek içecek konusunda tedarikli olsak da yemekli vagonda yemek yeme ritüelini atlamadık ve akşam yemeğimizi Yemekli vagonda yedik.

Doğu Ekspresi Yemek

Hareket eden bir araçta yenebilecek en güzel yemek bence.

Izgara çeşitlerine ek olarak patates kızartma, yaprak sarma, sigara böreği gibi küçük aperatifler mevcut. Belki lezzet olarak beklentilerinizi karşılamaz ama hareket eden bir araçta yiyebileceğiniz en güzel yemeği burada yiyeceksiniz.  Tabi yemek kuru kuru gitmez, yanına bir de bira söyleyin ve yavaş giden trende zaman nasıl da keyifli ve hızlı geçiyormuş görün. Yemekli vagonda otururken kıyafetleriniz yağ kokacak şimdiden söylemesi.
Fiyatlar dışarıdaki restoranlara göre oldukça ucuz. Yanınızda nakit para bulundurmanızda fayda var telefon çekmeyen yerlerde pos cihazı da çalışmıyor. Çay Kahve gibi içecekler  için de inerken toplu olarak ödeme yaptık.

Yemekli vagon ile ilgili yazdıklarımızı güncellemekte fayda var. Son duyumlarımıza göre artık yemekli vagon artık Ray Restoran değil Rail Chef adındaki bir firma tarafından çalıştırılıyormuş ve ne yazık ki alkol servisi sonlandırılmış o yüzden yukarıdaki biraları görüp heyecanlanmayın 🙂 Son zamanlarda Doğu Ekspresi seyahati yaptıysanız yemekli vagon hakkında deneyimlerinizi yorumlarda paylaşırsanız memnun oluruz.

Sabah yemekli vagonda kahvaltı yapabilirsiniz. Tedarikli geldiğimiz için restorandan sadece taze demlenmiş çay aldık.

Doğu ekspresi Kahvaltı

Sabah Kahvaltımız

Minibarın içerisinde iki adet çikolata, çubuk kraker ve su mevcut. Biz çikolataları Erzincan yakınlarında mavi önlükleriyle raylarda yürüyen iki çocuğa fırlattık.
Doğu Ekspresinde günün nasıl geçtiğini anlayamadık. Zaten manzaraya daldığımızda 1-2 saati etrafı izleyerek geçirdik. Canınız istediği zaman yatağı açıp uyuklamak da cabası.

İşte yoldan bazı fotoğraflar:

Doğu Ekspresinde sabah

Sabah Uyandığımızda manzara

 

Ermaden

Divriği Ermaden Demir cevheri fabrikası

Sivas -erzincan

Sivas- Erzincan arası baraj gölündeki yansıma

tren8

Doğu Ekspresi, herkesin hayatında bir kez olsun yapması gerek bir yolculuk. Plan yapanlara şimdiden keyifli bir gezi dilerim, sorularınız olursa yorumlarda cevaplamaya çalışacağım. Doğu Ekspresi’nin son durağı olan Kars macerası yazısını da okumayı unutmayın!