Kısa bir Bologna gezisi

bologna

Geçen yaz yakaladığımız Pegasus kampanyası sağolsun annem ile oldukça ucuza Bologna bileti almıştık. Uzun bir bekleyiş oldu ama sonunda Bologna gezisini Şubat 2016’da gerçekleştirdik. Bologna ‘nın yanına bir de Floransa’yı ekleyince tadından yenmeyecek bir gezi oldu. Mecazi anlamda değil, gerçekten güzel yemekler yedik. Bu yazımda 4 günlük Bologna ve Floransa gezime sığdırdıklarımı paylaşacağım.

Bologna

portiko

Bologna İtalya’nın diğer popüler şehirleri gibi turist kaynayan bir yer değil, sokaklarında yürümek gayet keyifli olabiliyor. Yürümeyi daha keyifli hale getiren ise sizi yağmurdan çamurdan koruyan portiko’lar. Şehrin kaldırımlarının 40KM uzunluğundaki kısmının üstünü örten portikoların ilk yapılma amacı aslında biraz ilginç: Eski zamanlarda şehir, etrafındaki köylerden yoğun göç almış. Bu göçler sonrasında konut sıkıntısı baş göstermeye başlamış. Yer kısıtlı olduğu için apartmanlar kaldırımların üstünden caddelere doğru genişletilmiş ve böylece üstü kapalı kaldırımlar ortaya çıkmış. Açıkçası, bu mimari sayesinde 2 gün boyunca yağan yağmura rağmen ıslanmadan şehirde gezebildik, o yüzden emeği geçenlere teşekkür ediyorum 🙂

Bologna deyince akla gelen ilk şey tabi ki Portico’lar değil. Geziye çıkmadan internette okuduğum yabancı kaynaklarda Bologna ‘nın İtalya’nın yemek başkenti olduğundan bahsediliyordu. Tabi bu yemeklerin başında gelen de hepimizin bildiği Bolonez Soslu makarna. Bu kadar abartılan neymiş diyerek şehrin iyi restoranlarından bir tanesine gidip Bolonez soslu makarna yedik, taze açılmış taglitelle makarna ve bolonez sosu lezzetliydi tamam ama abartılacak bir şey yok. Bizim Kıymalı Makarnamız emin olun daha güzel. Makarna haricinde Bologna’dan dondurma yemeden dönemeyin.

Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi duvarlarında Nazım Hikmet şiiri

Bologna’nın diğer bir özelliği de Dünyanın en eski üniversitesi’nin burada bulunması. 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi Avrupa’nın dört bir yanında öğrenciyi şehre çekmiş. Radyonun mucidi Marconi’nin, Dünya’nın güneş etrafında döndüğünü ispat eden Kopernik’in mezun olduğu üniversite günümüzde sol görüşlü grafitilerin duvarları süslediği bir kampüse sahip. Şehir ile iç içe olan kampüs gün içerisinde oldukça kalabalık ve hareketli oluyor.Üniversitenin 80 bine yakın öğrencisi olduğunu düşündüğünüzde bu gayet normal.

Şehirde birçok galeri ve müze bulunuyor ama biz sadece ilk anatomi dersinin verildiği anfi’yi ve Palazzo Poggi müzesini gezdik. Bunun haricinde Şehir Merkezinde Piazza Maggiore’de bulunan Neptün Çeşmesi ve ön yüzü tamamlanmamış San Petronio Bazilikası şehrin görülmeye değer yapıtları.

DSCF5561

Burada Pisa’ya benzer şekilde eğik olan bir kule var. Şimdiden söyleyeyim kuleyi tutmaya çalışarak fotoğraf çekilmek gibi bir gelenek burada yok. Bu yüzden deneyip komik duruma düşmeyin 🙂 Ama yapabileceğiniz daha güzel bir şey var o da eğik kulenin 100 M uzunluğunda sapa sağlam ayakta olan ikizi olan kuleye tırmanmak. Torre Assinelli’nin 498 basamağını tırmandığınızda muhteşem Bologna manzarasını sizi beklerken bulacaksınız.

La Piccola Venezia

Yukarıdaki fotoğraf Venedik’te çekilmedi, bu manzarayı görebilmek için şehir sokaklarında yer alan  küçücük bir pencereyi bulmanız gerekiyor. Eğer burada haftasonu bulunursanız Piazza VII Agosto meydanında açılan daha çok giysilerin satıldığı büyük bir pazar bulabilirsiniz.

bologna

İtalya’nın gelişmiş tren ağının tam ortasında yer alan Bologna’dan bir çok yere günü birlik gezi düzenleyebilirsiniz. Günü birlik gezeceğiniz yerlerin başında Modena, Ferrara, Parma ve Ravenna geliyor. Bunun haricinde Verona ve Floransa’ya da ulaşım gayet kolay. Biz ikinci durağımız olan Floransa’ya ulaşımı tren ile sağladık. Tren garındaki makinalardan veya gişeden regional tren için 9.5 € ya bilet alabilirsiniz. Prato Centrale durağında aktarma yapmanız gerekiyor ve toplamda 2 saat sürüyor . Hızlı tren yaklaşık 50 dakika sürüyor ancak fiyatı minimum 20€ civarı olacaktır. Tren seçeneklerini görmek için bahn.de adresini kullanabilirsiniz. Bologna-Floransa arası başka bir ulaşım şekli de havaalanından kalkan Appenino Shuttle. Biz Floransa’dan dönüş uçuşumuzun olduğu Bologna Havalimanına gitmek için bu yöntemi kullandık. Ücreti kişi başı 20€, bileti www.appenninoshuttle.it adresinden alabilirsiniz. Floransa’dan Marconi Havaalanına gitmek için en iyi yöntem sanırım bu. Bologna Havaalanından şehir merkezine ise 6€ ödeyerek gitmeniz mümkündür.

Bologna’da mutlaka gitmeniz gereken mekanlar:

1-Tratoria Dell Orsa http://4sq.com/cOb1Tv

Osteria Dell'orsa
Bolonez soslu makarna yemeye buraya gelebilirsiniz. Ev yapımı şarapları da oldukça ucuz ve lezzetli.

2-Cafe Terzi http://4sq.com/cHca6d

Cafe Terzi - Bologna
İtalya’da kafe önermek aslında biraz garip. Çünkü her köşe başında güzel bir kahveci bulmak mümkün. Cafe Terzi eski havası ve şehir merkezinde olması nedeniyle tercih edilebilir. İtalyanların kahve kültürü bize biraz değişik; genelde insanlar uzun süreler oturmak yerine espressosunu ayakta içip gidiyorlar.

3-Pizza Artist http://4sq.com/Yo5c2t

Pizzartist

Tam öğrenci işi! 6-7 çeşit pizzadan istediğiniz büyüklükte dilim kestirebilir ayak üstü atıştırabilirsiniz.

4-La Tua Piadina http://4sq.com/cbzIT4

La tua piadina-Bologna
Burası da öğrencilerin uğrak mekanı, değişik lezzetlere açık olanlar denemeli. Lavaş arası yöresel peynirler, pastırmalar ve otlar kullanarak sandviç hazırlıyorlar.

5-Gelateria Gioanni http://4sq.com/9HoPDU

Bologna’ya gelip bu dondurmacıda dondurma yemeden dönmeyin.

6-Quadrilatero http://4sq.com/Qal0mS

Şehir merkezindeki Maggiore meydanının hemen yanında kalan bu bölgede güzel kokuların yükseldiği küçük şarküterileri ve lokantaları bulabilirsiniz. Mercato di mezzo içerisinde yer alan Eataly ‘den veya şehrin en ünlü şarküterisi olan Tamburini’den  hediyelik makarna ve peynir almanız mümkün.

7-Teatro Comunale’de Opera –  http://www.comunalebologna.it/

Teatro Comunale Bologna

Üniversite kampüsünde yer alan bu opera’da güzel bir programa denk gelirseniz mutlaka gidin. Hem 10€ gibi bir fiyata bilet alabilirsiniz hem de Türkiye’de eşi olmayan bir salonda etkinlik izleme fırsatını bulabilirsiniz.